POLONYA'DA ÇALIŞMA İZNİ

POLONYA'DA ÇALIŞMA İZNİ

Polonya'ya taşınma planları yapıyorsunuz ya da eğitim için hazırlıklarınızı tamamladınız ve aklınıza takılan bir soru var. Acaba Polonya'da yasal olarak çalışabilecek miyim ? işte bugün sizlere bu makalemizde ''Çalışma İzni'' hakkında bilgilendirmeler yapacağız. 

Öncelikle Çalışma İzni ( Work Permit) ile Oturma İzni'nini ( Resident Permit) karıştırmamak gerekiyor. Çalışma izni sizin Polonya'da yasal olarak çalışmanızı sağlarken, oturma izni sizin yasal olarak yaşamanızı, konaklamanızı sağlamaktadır. Oturma izni (Resident Permit)  hakkında başka bir makalemizde detaylı bilgi vereceğiz. 

Çalışma İzni'ne geri dönecek olursak, yukarıda da belirttiğimiz gibi bu izin ile sizler yasal olarak Polonya sınırlarında çalışabilirsiniz.Bu izne ancak ve ancak gelecekteki işvereniniz başvuru yapabilir. Siz işçi olarak kendi başınıza kendiniz için başvuru yapamıyorsunuz. Çalışma izni(Work Permit) belirli bir süre ile verilmektedir ve iş değişikliğinide yeni işvereninizin sizin için tekrar başvuru yapması gerekecektir. Polonya'da AB üye ülke vatandaşları ile Norveç,İzlanda ve Lichtenstien  ülke vatandaşları için çalışma izni zorunluluğu yoktur. Ancak biz Türk vatandaşları için bu izin yasal zorunluluk gerektirmektedir. Peki bizlerinde bu izinden muaf olduğu durumlar yok mudur? Eğer siz de aşağıdaki şartlardan bir tanesini sağlıyorsanız, çalışma izninden muaf sayılabilirsiniz.

-Polonya'da full -time bir eğitim alıyorsanız ve bu eğitim üzerinden bir eğitim vizesi ile bulunuyorsanız

-Polonya'da full-time bir eğitimi oturum kartı (Karta pobytu) üzerinden gerçekleştiriyorsanız

-Eğer yine Polonya'da lise,üniversite veya doktora programınızı tamamladıysanız

-Geçerli bir Karta Polaka'nız varsa

-AB ülkelerinde uzun dönem oturumunuz varsa

-Polonya tarafından  mülteci olarak kabül edilmiş ve kartınızı almışsanız

-Insani koruma çerçevesinde Polonya'dan koruma altına alındıysanız

- Polonya Bilim Enstitüleri ile yapmış olduğunuz antlaşma sonucu geçici oturum kartı aldıysanız.

-Polonya vatandaşı ile evli ya da daha önce evliyseniz ve Polonya'da oturumunuz varsa vb ..

Polonya'da çalışma izni ve oturum izinleri hakkında ücretsiz bilgi almak isterseniz info@polonyakultur.com 'a durumunuzu yazabilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 24.05.2020
YORUM EKLE