Polonya Vizesi

Polonya Vizesi

Polonya Vizesi;

Polonya bir Avrupa Birliği ülkesidir dolayısı ile Türkiye Cumhuriyeti’ne vize uygulaması yapan ülkelerden biridir.Genel olarak,Schengen ve ülke vizesi(D tipi vize) iki vize türünden bahsedilir.Çalışma ve turistik vizelerde birer kategoridir.Ancak bunlar Schengen ve ülke vizesine dahil olabiliyor.

3 aydan fazla kalacaklar için alınması gereken vizeye, Ülke Vizesi deniliyor ve bu vize en fazla 365 günlük alınabiliyor. 90 güne kadar kalışlar için ise SchengenVizesi başvurusu yapılmalıdır.2 Ocak 2012 tarihi itibari ile Polonya vize işlemleri VFS GLOBAL isimli firma aracılığı ile yapılmaya başlanmıştır.

Yeşil Pasaport(Hususi Pasaport)

Yeşil pasaport ile Polonya’ya giriş yaptıktan sonra 90 günlük bir kalış hakkı oluyor ancak 90 gün içinde ülkeden ayrılmak gerekiyor.90 günden fazla kalmanız gerekiyor ise;

Yeşil pasaportunuzla Türkiyeden vize başvurusu yapmak durumundasınız. Okuyorsanız okulunuzdan aldığınız belgeleri, çalışıyorsanız iş yerinizle ilgili belgeleri sunmak durumundasınız.

Ya da ;

Oturum kartına başvurabilirsiniz.Ülkeye girişinizden 40-45 gün içerisinde gerekli olan evrakları toplayıp,oturum kartına başvuru yapmak durumundasınız.

Vize ile ilgili gerekli evraklar ve diğer detayları ülkemizdeki Polonya mercilerinin internet sayfalarından veya VFS Global isimli firmanın internet sayfasından inceleyebilirsiniz

Güncelleme Tarihi: 12.08.2020
YORUM EKLE