POLONYALI'LAR HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

POLONYALI'LAR HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

Polonya Gelenekleri ve Önemli Hatırlatmalar;

 

Polonya’ya gelmeden önce bazı pratik bilgiler edinmenizde fayda olduğunu düşünüyoruz. Bu noktada her ülkede olduğu gibi, Polonya’da da sadece Polonyalılara has bazı bilgiler vermek istedik. Başlayalım o zaman 

 

Meraklı Polonyalılar;

Polonyalıların çok meraklı bir millet olduğunu söylemekte fayda var. Farklı kültürler hakkında bilgi sahibi olmak ve çok fazla seyahat etmek isteyen Polonyalılardan çok fazla sizinle ilgili sorular alabilirsiniz. Bu durum sizi rahatsız etmesin, zira bu sizi tanımaya çalıştıklarının ve sizinle arkadaş olmak istediklerinin göstergesidir. Bu arada Türkiye’de sorulan bazı soruların Polonya’da  size  sorulmayacağından emin olabilirsiniz. ‘’Evli misiniz ?’’, ‘’ Ne kadar maaş alıyorsunuz?’’ vb özel sorular sormadıkları gibi, bu tarz soruların kendilerine de sorulmasından hiç hoşlanmazlar.

 

Selamlaşma ;

 

Polonya’lılar selamlaşırken genelde el sıkışırlar . El sıkışma Polonyalılar tarafından sağ el ile yapılır ve son derece kibarca yapılan bu hareketin eldiven ile yapılması bazen saygısızca kabül edilebilir. 

 

Randevular ve İş Görüşmeleri;

 

Polonya’lılarin  son derece dakik bir millet olduklarını söylemekte fayda var. bekletilmekten pek hoşlanmazlar. Bu yüzden görüşmelerinize 15 -20 dk erken gitmeniz büyük önem taşımaktadır. Polonyalılar, iş görüşmelerinde uzun uzun özel sohbetlere asla girmezler. Bizdeki ‘’Yenge Hanım nasıllar’’?  ‘’Çocuklar büyüdü mü?’’ veya ‘’Kerata’nın dersleri nasıl ‘’ gibi sıcak ama özel ön sohbetler pek yapılmaz. Günlük , basit bir konuşma ile asıl konuya hemen geçmek tam Polonyalılara göre…. Bu konuşmalar genelde ‘’ Hava bugün çok soğuk değil mi?’’ . ‘’Evet, trafik her geçen gün daha da büyük bir sorun haline geliyor’’ vb şekilde gerçekleşmektedir.

 

Göz göze iletişim;

 

Polonyalılar ile konuşurken göz göze iletişim kurmak ve görüşmeleri yüzü dönük şekilde gerçekleştirmek size her zaman artı puan kazandıracaktır. Sadece bakışlarınızın rahatsız edici veya farklı anlamlar oluşturmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

 

Kibar Polonya’lılar;

 

‘Polonyalılar son derece kibar insanlardır. Apartman kapısından çıkarken size uzun süre kapıyı açık tutmaya çalışmaları, ya da yol vermeleri en önemli özelliklerindendir. Hatta Polonyalı sürücülerin , yaya yolunda adımınızı attığınızda sizi dakikalarca bekleyeceğini göreceksiniz. ’Pani, Pan’’ muhtemelen Polonya’da sürekli duyacağınız iki önemli lehçe kelimelerden oluşacaktır.Bunlar ‘’beyefendi ve Hanımefendi ‘’anlamına gelen iki kelime. Markette alışveriş yaparken ya da hesap öderken size ‘’ Beyefendi kart ile mi yoksa Cash mi ödemek ister’’ gibi hitaplarla karşılayacaklardır.

Devlet Daireleri ve Bürokrasi ;

 

Polonya’da devlet dairelerinde resmi dil, yani Lehçe kullanılmaktadır. Bu durum sizin de lehçe konuşmanız ya da yanınızda lehçe bilen biri ile işlemlerinizi halletmeniz gerektiği anlamına gelmektedir. Sabah saat 08:00 da iş başı yapan ve işini son derece ciddiye alan devlet memurlarını sizin de ciddiye almanızı tavsiye ederiz. Devlet dairelerinde işlemlerin biraz yavaş ilerlediğini ve özellikle oturum kartı başvurularının sonuçlanmasının son yıllarda aylar aldığını hatırlatmakta faya görüyoruz. Lehçe konusunda meraklanmayın, Polonya kültür Varşova ofisinde her zaman size yardımcı olacak bir danışman bulabilirsiniz.

 

 

Polonya Yemekleri;

 

Gelelim kuru fasulyenin faydalarına  . Polonya’nın en ünlü yemeklerinden Pierogi’yi kesin duymuşsunuzdur. Pierogi bizim Türk mantısına çok benzemekle beraber, etli, patatesli vb çok çeşitli şekilde yapılmaktadır.Polonya çorbaları da soğuk kış günlerinde içinizi ısıtmaya ve sizi sağlıklı beslemeye birebirdir diyebiliriz. Ancak Türk yemekleri mi Polonya yemekleri mi derseniz, Türk yemeklerinin bu konuda daha iyi olduğunu onlar da kabül etmektedirler.


Güncelleme Tarihi: 22.05.2020
YORUM EKLE